اولین نگارش در 05 ارديبهشت 1395
تعداد بازدید: 1425
چاپ

یک متخصص تغذیه تاکید کرد: مهار دیابت با آموزش و آگاهی مردم

 

 

دکتر معصومی 

 

یک متخصص تغذیه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: با بررسی های صورت گرفته، اگر به افراد آموزش و آگاهی داده شود، سیر بیماری دیابت برعکس می شود و می توانیم با آموزش؛ بیماری را مهار کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه، دکتر "سیدجلیل معصومی"، افزود: دیابت یک بیماری مزمن است و روز به روز در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای در حال توسعه، گسترش می یابد.

او عنوان کرد: طبق آمارهای گزارش شده، بیش از 400 میلیون فرد بزرگسال مبتلا به دیابت، در جهان وجود دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه، با بیان اینکه این موضوع در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، بیشتر شیوع دارد، ادامه داد: این موضوع، نگرانی جامعه سلامت و سیاست مداران را به همراه داشته، زیرا بیماری دیابت، ناتوانی ها و مشکلاتی برای اعضای مختلف بدن، مانند قلب، چشم، اعصاب و کلیه، ایجاد می کند و یک بیماری پرهزینه است.

دکتر "معصومی"، با هشدار نسبت به اینکه بسیاری از مبتلایان به دیابت، از بیماری خود اطلاعی ندارند، به ویژه افراد بالای 50 سال، باید بررسی و غربالگری قندخون و دیابت انجام بدهند تا خطر ابتلا به این بیماری را، مهار کنند.

او تغییر شیوه زندگی، فعالیت فیزیکی، پیاده روی، دوچرخه سواری، تغییر نوع تغذیه، مصرف غذای سالم و متعادل را موجب پیشگیری از اضافه وزن و راهکاری برای پیشپیری از دیابت عنوان کرد.

این متخصص تغذیه، افزود: با تغییر شیوه زندگی، فعالیت فیزیکی مناسب، مصرف متعادل مواد غذایی، مصرف روزانه میوه، سبزیجات، نان سبوس دار و برنج سبوس دار، کاهش مصرف فست فودها مانند سوسیس و کالباس، کاهش مصرف روغن های نباتی؛ می توانیم از بسیاری از موارد ابتلا به دیابت، پیشگیری کنیم.

دکتر "معصومی"، ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی، برای افزایش آگاهی مردم، این روز را با شعار "غلبه بر دیابت"، انتخاب کرده است که جهان برای آموزش و اطلاع رسانی به مردم، گام بردارد؛ تا حدی که این بیماری مزمن را در جهان سیر نزولی پیدا کند.

پایان خبر

 

آخرین ویرایش در تاریخ دوشنبه, 22 آذر 1395 12:44
شما اینجا هستید   خانهآرشیو اخبار معاونت

وب سایت های مرتبط

Useful Sites

 

موقعیت مکانی معاونت

Healthmap.sums.ac.ir

ایمن شده توسط وب سایت جومینا