اولین نگارش در 29 فروردين 1396
تعداد بازدید: 681
چاپ

ساعتی با کارکنان واحد تدارکات مرکزی دانشگاه

 

 

 

واحد تدارکات، از جمله واحدهایی است که در هر سازمانی وجود دارد، اما حجم واحدها و فعالیت های آن سازمان، کار در تدارکات را سخت یا دشوار می کند و بی شک کار در واحد تدارکات دانشگاهی با قریب به سی هزار نیرو، دشواری های خاص خود را دارد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، این بار در پایگاه خبری "وب دا"، به گفت و گو با کارکنان واحد تدارکات مرکزی دانشگاه نشستیم تا کمی بیشتر با دشواری ها و شیرینی های کار در این عرصه آشنا شویم.

مسوول تدارکات مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص، می گوید: سال 83 در دانشگاه به عنوان نیروی شرکتی و پس از دو سال به صورت قراردادی استخدام شدم.

"منصور فرزادفر" با معرفی بیشتر واحد تدارکات مرکزی به عنوان واحد مرکز خرید دانشگاه، می افزاید: این واحد در ستاد، وظیفه اجرای سیاست های دانشگاه در خصوص تامین کالا را بر عهده دارد و در حقیقت دستورات رییس دانشگاه، معاون توسعه دانشگاه و پشتیبانی از واحدهای سراسر دانشگاه و پشتیبانی حوزه ستادی در دانشگاه را بر عهده دارد.

او ادامه می دهد: در کارپردازی معاملات دولتی شیوه خاصی دارد و تخصص خاصی نیز می طلبد، کاری بسیار پرچالش و پر دردسر است و قانون و مقررات زیاد و پیچیده ای دارد، گردش کاری در این واحدها بسیار زیاد است و با توجه به شرایط نقدینگی، کار در این واحد نیز باید همسو با این شرایط باشد.

مسوول تدارکات مرکزی دانشگاه، با اشاره به شرایط کار این واحد در ارتباط با فروشنده های متنوع، آن را از ویژگی های خاص این حرفه می داند و می گوید: محدودیت ها می تواند در شیوه خریدهای غیرنقدی مرسوم دانشگاه، چالش هایی را به وجود آورد.

فرزادفر، بازار محدود شیراز را یکی دیگر از مشکلات کار در این واحد می داند که دشواری فعالیت در این حوزه را افزایش می دهد و معتقد است: همین امر موجب شده تا کار دشوارتر شود و از خارج از استان تامین کنندگان انتخاب شوند و این مساله رقابت را محدود می کند.

او می افزاید: زمانی که یک خرید تصویب می شود و برای آن تصمیم گیری می شود، می تواند چالش ها آغاز شود و تا زمان تحویل کالا ادامه داشته باشد که همین موجب می شود تا خریدها به کندی پیش برود و دیر به دست همکاران برسد؛ انجام فرآیند خرید در شرایط فورس ماژور بیش از حد، احتمال خطا را در سیستم افزایش می دهد.

مسوول تدارکات مرکزی دانشگاه، از ایجاد چالش در این مواقع از نظر کیفیت، قیمت، نحوه تحویل و ارزیابی تامین کننده می گوید و به طور کلی، تنظیم تناسب میان فوریت ها و فرآیندهای طولانی در کنار یکدیگر را چالش برانگیز می داند و می افزاید: کندی خرید سبب می شود که برخی واحدها برای اینکه بتوانند نیاز خود را سرع تر و ساده تر دریافت کنند، خارج از سیستم خرید دانشگاه اقدام به خریداری موارد موردنیاز کنند که این خارج شدن از چرخه خرید دانشگاه یک مشکل جدید را به وجود می آورد و ممکن است این خریدها فرآیندهای قانونی را سپری نکرده باشند، نظارت های لازم انجام نشده باشد و در نهایت منجر به چالش های بیشتر شود، که اکثر مواقع مغایر با آیین نامه های معاملاتی است.

او با اشاره به انجام کارهای بسیار بزرگ و سنگین در این واحد که به پیشبرد سیاست های دانشگاه بسیار کمک می کند، ادامه می دهد: تدارکات چه در افتتاح پروژه ها، چه در مسایل تجهیزی، واحدهای اداری، در تمام همایش های علمی و فرهنگی دانشگاه، یکی از مجریان اصلی است و تمامی تلاش خود را از گذشته تاکنون در راستای موفقیت در این زمینه به کار بسته است.

مسوول تدارکات مرکزی دانشگاه، از پیس بینی چشم اندازی برای واحدهای خرید به عنوان اصلاح سیستم های خرید خبر داد که بر اساس آن، اطلاعات به اشتراک گذاشته می شود و امکان دسترسی به سیستم های نوین برای نظارت بر خریدها به صورت الکترونیک فراهم می شود تا از خریدهای همدیگر اطلاع داشته باشیم و مدیران هم از سیستم های خرید به صورت شفاف اطلاعاتی داشته باشند.

تدارکات دانشگاه

فرزادفر، این اقدام را گامی به سوی کاهش آسیب ها و تخلفات اداری و همسو با هدف مهم شفاف سازی خریدهای دانشگاه عنوان کرد که موجب دسترسی به اطلاعات خرید، افزایش اطلاعات سیستم خرید، دسترسی واحدهای نظارتی و واحدهای بازرسی و حسابداری به خریدها به صورت شفاف می شود و درصد خطا را کاهش می دهد.

او می افزاید: به کارگیری افراد تحصیل کرده و متعهد، سبب ارتقای جایگاه سیستم خرید در دانشگاه شده است.

تاکید بر خرید کالای ایرانی

"بابک فعال پور" کارپرداز دانشگاه، هم دیگر نیروی شاغل در تدارکات است که به مدت هفت سال در این واحد مشغول به کار بوده و در زمینه خریدهای مربوط به انفورماتیک و رایانه های دانشگاه فعالیت دارد.

او با اشاره به فضای صمیمی و رابطه خوب همکاران تدارکات با یکدیگر، می گوید: با توجه به اینکه کار تدارکات زیاد است، زمانی که خریدهای فوری پیش میاید، ممکن است روزهای تعطیل هم در محل کار حضور داشته باشیم.

فعال پور با اشاره به فضای بسیار دوستانه و صمیمی نیروها در این واحد، می افزاید: حجم بالای کارها در این فضا در کنار هم انجام می شود.

این کارمند تدارکات مرکزی دانشگاه، با تاکید بر استفاده از کالای ایرانی، معتقد است: همه باید از خرید و استفاده از کالاهای ایرانی حمایت کنیم.

ورزش سبب کاهش فشارهای شغلی

"صالح حدائق" کارشناس خرید تدارکات مرکزی دانشگاه، است که بسیاری او را به عنوان سرپرست تیم کوهنوردی دانشگاه می شناسند.

او می گوید: از سال 86 به صورت شرکتی وارد دانشگاه و پس از دو سال به صورت قراردادی در دانشگاه مشغول به کار شدم.

حدائق با اشاره به اینکه در ابتدا کارمند انبار دانشگاه بوده است، ادامه می دهد: وسعت کار در تدارکات دانشگاه با انبار قابل مقایسه نیست و از زمانی که وارد تدارکات شده ام حجم کار بسیار زیاد بود، اما یکنواختی کار در انبار را ندارد، در تدارکات جنب و جوش و فعالیت بسیار زیاد است و با تمام سختی کار تنوع و جذابیت های خاص خود را دارد.

این کارمند تدارکات مرکزی دانشگاه، می افزاید: سال 89 عضو تیم کوهنوردی دانشگاه شدم و در حال حاضر سرپرست این گروه هستم، انجام ورزش و به ویژه کوهنوردی تاثیر زیادی در کاهش فشار و استرس کاری دارد و حضور در طبیعت باعث می شود که روحیه بهتری داشته باشم، یکی از علایق شخصی من در زمینه کوهنوردی صعود به قله تفتان است، تفتان در سرزمینی است که مردمان خوبی دارد و توصیف آن منطقه از کشور، در شاهنامه فردوسی هم آمده است.

نرم افزار تدارکات دانشگاه علوم پزشکی شیراز آماده اجرایی شدن در سراسر کشور

"سام رضازاده" هم از دیگر کارشناسان نرم افزار اداری تدارکات، است که یازده سال سابقه حضور در دانشگاه دارد و از هفت سال پیش نیز در تدارکات مشغول به کار شده است.

او با اشاره به نرم افزار تدارکات دانشگاه، می گوید: این نرم افزار برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تهیه و اجرا شده و امسال به صورت استانی اجرا می شود؛ این نرم افزار در حال حاضر در واحدهای تدارکات تمام دانشگاه فعال است و قابلیت اجرایی شدن در سراسر کشور را دارد.

این کارشناس نرم افزار، با اشاره به بازدید و بررسی این نرم افزار با حضور نمایندگان چندین دانشگاه علوم پزشکی کشور مانند یزد و تبریز، امکانات آن را قابل توجه می داند و می افزاید: تمام اطلاعات مربوط به خریدهای تدارکات در این نرم افزار ثبت می شود و تمامی مراحل خریدهای دانشگاه قابل کنترل است.

رضازاده با اشاره به سختی کار تدارکات به ویژه در اردیبهشت ماه و برگزاری همایش ها و سمینارهای مختلف در شیراز، می گوید: در بین کارکنان تدارکات جو دوستانه و صمیمی حاکم است و اگر این جو دوستی وجود نداشت کار کردن بسیار سخت می شد.

با پایگاه خبری "وب دا" و گزارش از دیگر واحدهای دانشگاه، همراه باشید.

پایان خبر

 

آخرین ویرایش در تاریخ سه شنبه, 29 فروردين 1396 13:04
شما اینجا هستید   خانهآرشیو اخبار معاونت

وب سایت های مرتبط

Useful Sites

 

موقعیت مکانی معاونت

Healthmap.sums.ac.ir

ایمن شده توسط وب سایت جومینا