اولین نگارش در 21 تیر 1396
تعداد بازدید: 737
چاپ

تقدیر رییس جمهور از رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جشنواره ملی عمران و سلامت

 

 

دکتر روحانی، رییس جمهور، از رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به پاس فعالیت های عمرانی در عرصه سلامت، در جشنواره عمران و سلامت، تقدیر کرد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، جشنواره عمران و سلامت، صبح امروز، بیستم تیر، با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر "حسن روحانی"، رییس جمهور، دکتر "محمد فرهادی" وزیر علوم، دکتر "سید حسن هاشمی" وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونان وزارت بهداشت و روسا و مسوولان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، در تهران برگزار شد.

 

جشنواره عمران وسلامتجشنواره عمران وسلامت

رییس جمهور در این جشنواره ملی، تلاش های رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز را در عرصه توسعه زيرساخت ها و مراكز درماني و توجه به مناطق محروم، به عنوان یکی از دانشگاه های برتر کشور، مورد تقدیر قرار داد.

همچنین در این جشنواره از مجمع خیرین تامین سلامت فارس، به پاس تلاش در عرصه جذب نیکوکاران و ساماندهی موثر نیت های نیک آنان در عرصه ارتقای خدمات سلامت، تقدیر شد.

رییس جمهور در جشنواره عمران و سلامت با تاکید بر اینکه با حمایت مردم، هدایت رهبری و فداکاری کارگزاران دولت، مسیر توسعه و سازندگی کشور را ادامه می دهیم، گفت: هدف ما تقویت نظام، کشور و منافع ملی است و باید همه در این مسیر، دست به دست هم دهیم.

جشنواره عمران وسلامتجشنواره عمران وسلامت

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این جشنواره نخستین برنامه دولت در حوزه سلامت را پیشگیری از بیماری دانست و افزود: با وجود کاهش شدید درآمدهای نفتی، اجرای طرح تحول سلامت از نخستین و مهمترین برنامه های دولت یازدهم بود.

دکتر روحانی در این مراسم که با هدف معرفی و قدردانی از تلاش های خادمان اجرای طرح تحول نظام سلامت برگزار شد، گفت: در آغاز دولت یازدهم با وجود سختی ها و مشکلاتی که وضعیت پیچیده اقتصادی کشور پیش روی ما قرار داده بود و رکود تورمی، تحریم و وضع نامناسب محیط زیست آنها را تشدید کرده بود، اما توانستیم در 6 ماهه دوم سال 92 تقریبا برای رفع عمده مسائل مهم و اساسی کشور تصمیم گیری های لازم را انجام دهیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه برخی از آن تصمیمات به موقع اجرا شد و برخی با تاخیر، افزود: اما در بین این تصمیمات مهم، موردی نبود که دولت یازدهم نتواند اجرای آن را از پیچ و خم مشکلات، با موفقیت عبور دهد.

جشنواره عمران وسلامتجشنواره عمران وسلامت

دکتر روحانی نخستین قدمی که در مسیر حل مشکلات کشور لازم بود را حل و فصل مساله تحریم عنوان کرد و ادامه داد: ممکن است برخی ها در مقام شعار، حرف هایی بزنند، اما عاملی که حتی برای تامین تجهیزات پزشکی، داروها و مواد اولیه داروسازی کشور را با مشکل مواجه کرده بود، فشار تحریم خارجی بر کشور بود که بی رحمانه بر ملت ایران وضع شده بود.

رییس جمهور تاکید کرد: فشار تحریم برخلاف آنچه دنیای غرب ادعا می کرد فشار بر دولت ایران نبود، بلکه بر مردم و زندگی مردم بود، وقتی نفت تحریم می شود و درآمد کشور کاهش می یابد، یعنی بر همه خدمات دولت تاثیر می گذارد، درآمد دولت از محل فروش نفت و تحصیل مالیات است؛ وقتی درآمد نفت نباشد و رشد اقتصادی دچار اختلال شود، گرفتن مالیات هم مشکل می شود.

دکتر روحانی شکستن تحریم های بی رحمانه را نخستین تصمیم دولت یازدهم در رفع تنگناهای اقتصادی برشمرد و گفت: خیلی حرف ها در این مسیر مطرح شد، اما من از همان ابتدا اطمینان داشتم که می توانیم در این مسیر موفق شویم؛ ملت ایران با قدرت، وحدت و پشتیبانی از دیپلمات ها، نشان داد که در برابر نقشه قدرت های بزرگ جهانی پیروز است، البته به طور طبیعی هر وقت بخواهیم در امر مهمی پیروز شویم، نیاز به حضور و موافقت مردم و هدایت و حمایت رهبری و فداکاری کارگزاران دولت داریم.

رییس جمهور هدف را منافع ملی، نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران خواند و افزود: یکی دیگر از قدم هایی که دولت از همان روزهای نخست فعالیت، در دستور کار قرار داد، بحث ساماندهی نظام سلامت و درمان کشور بود؛ در این عرصه البته از نظر دولت، موضوع پیشگیری بر درمان اولویت دارد و بنابراین قدم اول ما برنامه ریزی برای این بود که چطور مردم بیمار نشوند و تعداد بیماران کاهش یابد.

دکتر روحانی تاکید کرد: در برابر موضوع سلامت مردم، این تنها وزارت بهداشت نیست که مسوولیت دارد و در زمینه های مختلف، موسسه استاندارد، وزارت صنعت، وزارت جهادکشاورزی و بخش های دیگر همه مسوول هستند.

جشنواره عمران وسلامتجشنواره عمران وسلامت

رییس جمهور گفت: یکی از تصمیمات مهم دولت در زمستان سال 92، طرح تحول سلامت بود که از اوایل سال 93 عملیات اجرایی آن در شرایط تحریم و سختی شروع شد، به گونه‌ای که در سال 93 به یک باره با کاهش بی‌سابقه قیمت نفت مواجه شدیم وهنوز هم این مشکل ادامه دارد و نفت 120 دلاری به حدود یک سوم کاهش یافت و کشورهای نفت خیز مانند عربستان هم دچار مشکل شدند.

رییس‌ جمهور با بیان اینکه دولت در عین حال و با وجود تمامی این مشکلات و بدون استفاده از صندوق توسعه ملی، توانست امور کشور از جمله اجرای طرح تحول سلامت را دنبال کند، افزود: پول و اراده دولت، گام‌های اولیه اجرای این طرح محسوب می شوند اما موضوع اساسی و ضروری در اجرای این طرح، وجود نیروی متخصص و ماهر، پزشکان، پرستاران، مسوولان بیمارستان و روسای دانشگاه‌های پزشکی است؛ بدون تردید تلاش نیروی انسانی متخصص در اجرای این طرح بسیار تعیین‌کننده است و در اجرای طرح‌های مختلف وقتی موفقیت حاصل می‌شود که نیروی انسانی متخصص و حاذق در صحنه وجود داشته باشد.

دکتر روحانی وزیر بهداشت را جزو پرکارترین وزرای دولت یازدهم و جزو پرسفرترین وزرا به مناطق مختلف محروم کشور برای پیگیری طرح‌ها و رفع مشکلات آنها معرفی کرد و افزود: می‌توان گفت که سفر و حضور مسوولان بر سر پروژه‌های مختلف در مناطق مختلف کشور در تسهیل روند اجرای امور بسیار تأثیرگذار است.

رییس‌ جمهور با اشاره به تحول زیرساختی و تجهیزات در بخش پزشکی کشور در دولت یازدهم، ادامه داد: امروز به واسطه اقدامات زیربنایی انجام شده در حوزه پزشکی، بیماری‌های سخت نیز در داخل کشور قابل درمان است و بیماران نیازی نمی‌بینند که برای درمان خود به کشورهای غربی مراجعه کنند، ضمن اینکه ایران مرجعی برای درمان  بیماری‌های مختلف تبدیل شده که بیماران سایر کشورها نیز به ایران سفر می‌کنند، وجود تهجیزات و اقدامات زیرساختی نیز در کنار کادر متخصص، حاذق و ماهر درمانی مورد توجه دولت بوده است و در این بخش تحول بسیار خوبی نیز بوجود آمده است.

دکتر روحانی افزود: زمانی که وزیر بهداشت رقم 21 هزار تخت بیمارستانی را مطرح کردند، بعضی ها در امکان پذیر بودن آن تشکیک کرده و افزایش چنین رقمی را در یک دوره چهار ساله باور نداشتند، اما به فضل الهی این امکان انجام شده و به گفته وزیر بهداشت تا روزهای آخر دولت یازدهم این رقم به 25 هزار تخت نیز می رسد.

رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه مسیر طرح تحول سلامت با قوت ادامه می یابد، افزود: امروز با تلاش دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت راه و شهرسازی و

نیکوکاران، علما و استانداران پرتلاش در حوزه درمانی به آمار بسیار قابل افتخاری در حوزه پزشکی نایل آمده‌ایم.

جشنواره عمران وسلامتجشنواره عمران وسلامت

دکتر روحانی حوزه سلامت را یک اصل مهم برای دولت یازدهم معرفی کرد و گفت: این امر به عنوان یک اصل مهم برای دولت دوازدهم نیز مطرح خواهد بود و از همه آنهایی که به دولت یازدهم در این خصوص کمک کرده‌اند، می‌خواهم که با آمادگی، اخلاص و انرژی بیشتر خودشان را برای خدمت در دولت دوازدهم آماده کنند.

او خدمت در حوزه سلامت و پزشکی را بسیار ارزشمند توصیف کرد و با تأکید بر محدود بودن منابع دولت و کشور، افزود: باید تلاش کرد در مدیریت بخش درمان، کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین راه برای درمان و پیشگیری از بیماری به کار گرفته شود؛ به گونه‌ای که در حد ضرورت کمترین ارجاع به بخش‌های تشخیص بیماری، مصرف دارو و بستری شدن در بیمارستان‌ها صورت گیرد و بدون تردید در این زمینه متخصصان باید راه‌حل‌های کارشناسی برای آن بیابند.

دکتر روحانی با اشاره به ضرورت بهره مندی صحیح در حوزه طرح تحول سلامت از کمک نیکوکاران و سازمان های مردم نهاد، بخش مهمی از سلامت را وابسته به فرهنگ و سبک زندگی مردم عنوان کرد و گفت: امید و نشاط مردم و سلامت جسم آنان می‌تواند جامعه سالمی را تشکیل دهد که به واسطه آن بتوانیم به اهداف بلند خود برسیم.

رییس‌ جمهور تاکید کرد: طرح تحول سلامت زنده است و راه خود را ادامه می‌دهد و دولت دوازدهم با کمک مردم، این راه را ادامه خواهد داد و جامعه پرنشاط و سالمی در ایران خواهیم داشت.

در این مراسم از تعدادی از معاونان وزارت بهداشت از جمله معاون توسعه مدیریت و منابع، معاون درمان و تعدادی از مسوولان و افراد دخیل در اجرای طرح تحول نظام سلامت، روسای دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، مشهد و البرز و نیز تعدادی از نیکوکاران عرصه سلامت از جمله خانواده مرحوم "سیدرضا نیری" با حضور رییس جمهور و وزرای علوم و بهداشت تجلیل شدند.

 

جشنواره عمران وسلامتجشنواره عمران وسلامت

 

همچنین در حاشیه برگزاری این جشنواره، غرفه ای از دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در عرصه توسعه پروژه های عمرانی سلامت در دولت یازدهم برپا شده بود که مورد بازدید وزیر بهداشت و دکتر "صدرالسادات" معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت قرار گرفت.

 

پایان خبر

 

آخرین ویرایش در تاریخ چهارشنبه, 21 تیر 1396 06:24
شما اینجا هستید   خانهآرشیو اخبار معاونت

وب سایت های مرتبط

Useful Sites

 

موقعیت مکانی معاونت

Healthmap.sums.ac.ir

ایمن شده توسط وب سایت جومینا